piątek, 3 maja 2013

zometa

Dzięki Ksenie zaczęłam zgłębiać ten temat.
Jestem na początku drogi, więc może będę się starała uzupełniać wiedzę.

ZOMETA jest również stosowana zapobiegawczo w hormonozależnym raku piersi. Ma zapobiegać przerzutom do kości.
A tu różne opinie


opinia 1

W OSTATNICH LATACH CORAZ WIĘCEJ MÓWI SIĘ O UZUPEŁNIAJĄCYM ZASTOSOWANIU BISFOSFONIANÓW W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM RAKA PIERSI.

NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYDAJE SIĘ, ŻE KWAS ZOLEDRONOWY (ZOMETA) JEST BEZPIECZNYM LEKIEM, KTÓRY ZMNIEJSZA RYZYKO NAWROTU CHOROBY NOWOTWOROWEJ SZCZEGÓLNIE U CHORYCH Z RAKIEM HORMONOZALEŻNYM. W POLSCE KWAS ZOLEDRONOWY NIE JEST ZAREJESTROWANY W TYM WSKAZANIU. LEK JEST STOSOWANY W DAWCCE 4 MG CO 6 MIESIĘCY. KOSZT 4 MG – 1850 PLN




opinia 2

Czy profilaktyczne stosowanie zomety u osób po menopauzie z hormononiezależnym rakiem piersi ma sens? Czy jest to lek jedynie dla osób z rakiem hormonozależnym?


ODNOŚNIE PROFILAKTYCZNEGO STOSOWANIA ZOMETY JEST WIELE NIEWIADOMYCH. NA DZIEŃ DZISIEJSZY W OPARCIU O JEDNO POZYTYWNE BADANIE Z ZOMETĄ W LECZENIU UZUPEŁNIAJĄCYM WYDAJE SIĘ, ŻE KORZYŚĆ Z TEGO LEKU ODNOSZĄ WYŁĄCZNIE CHORE PRZED MENOPAUZĄ, LECZONE TYLKO HORMONALNIE (BEZ WCZEŚNIEJSZEJ CHEMIOTERAPII).

opinia 3

2010-10-23 13:35:32
Profilaktyczne stosowanie zomety
Ostatnio coraz częściej czyta się na forach również na forum amazonki.net o profilaktycznym stosowaniu Zomety. Podobno podczas profilaktycznego stosowania Zomety (kiedy nie ma przerzutów do kości), ryzyko wystąpienia przerzutów do kości oraz innych organów jest znacznie mniejsze. Podobno lekarze coraz częściej namawiają pacjentów do stosowania tej terapii choć nie jest ona refundowana przez NFZ i pacjenci muszą sami za nią płacić.
Co Pan Doktor sądzi o profilaktycznym stosowaniu tego leku?



RZECZYWIŚCIE 2 LATA TEMU OPUBLIKOWANO DANE BADANIA, KTÓRE WYKAZAŁO, ŻE STOSOWANIE KWASU ZOLEDRONOWEGO W DAWCE 4MG CO 6 MIESIĘCY W GRUPIE CHORYCH PRZED MENOPAUZĄ Z HORMONOZALEŻNYM RAKIEM PIERSI PODDAWANYCH UZUPEŁNIAJĄCEJ HORMONOTERAPII BEZ WCZEŚNIEJSZEJ CHEMIOTERAPII ZNAMIENNIE ZMNIEJSZA RYZYKO NAWROTU CHOROBY. LEK TEN POZOSTAJE JEDNAK BEZ WPŁYWU NA CZAS CAŁKOWITEGO PRZEŻYCIA PACJENTEK. KWAS ZOLEDRONOWY JEST LEKIEM DOBRZE TOLEROWANYM. ZAOBSERWOWANY EFEKT TERAPEUTYCZNY KWASU ZOLEDRONOWEGO JEST OBIECUJĄCY, ALE WYMAGA JESZCZE DALSZYCH BADAŃ ABY MOŻNA NFZ MÓGŁ ROZWAŻAĆ JEGO REFUNDACJĘ.

NA DZIEŃ DZISIEJSZY, MOŻNA ROZWAŻAĆ ZASTOSOWANIE TEGO LEKU U CHORYCH PRZED MENOPAUZĄ Z HORMONOZALEŻNYM RAKIEM PIERSI OTRZYMUJĄCYCH TAMOKSYFEN SKOJARZONY Z ANALOGAMI GONADOLIBERYN (aLHRH) W LECZENU UZUPEŁNIAJĄCYM, U KTÓRYCH NIE STOSOWANO UZUPEŁNIAJĄCEJ CHEMIOTERAPII (ZOMETA W DAWCE 4 MG CO 6 MIESIĘCY PRZEZ 3 LATA)

opinia 4 (dziękuję Paulina)
Zoledronic acid. Bosfosfoniany, do których należy, zmieniają środowisko kości na nieprzyjazne komórkom nowotworowym, którym mija ochota na osiedlanie się w nim, a już w nim obecne pozostają w stanie uśpienia ("dormant cells"). Ale w wielu wypadkach do przerzutów do kości w ogóle nie dochodzi, więc myślę, że sprawa jest bardzo indywidualna. Jako że wątpliwości rozwiewa się trudno, myślę, że warto zrobić densytometrię - kwas zolendronowy będzie działał też jako prewencja/leczenie osteoporozy, której terapia hormonalna stosowana w raku piersi sprzyja.


Lek ten na długo wbudowuje się do kości, hamując ich naturalną przebudowę. Stosując go (zwłaszcza prewencyjnie!) należało by kontrolować wskaźniki obrotu kostnego, co nie wszędzie jest możliwe. Miewa też działania niepożądane. Warto porozmawiać z doświadczonym lekarzem o ryzyku wystąpienia przerzutów. Na początek zrobić sobie densytometrię, sprawdzić poziom witaminy D i wapnia we krwi




Myślę, że jest to sprawa umowna, jak wiele metod leczenia w onkologii (nie jestem onkologiem). Obiektywnie rzecz biorąc lek ten można przyjmować póki jest skuteczny, nerki są wydolne i nie dochodzi do innych działań niepożądanych. No i moim zdaniem przed kolejnym planowanym wlewem należało by sprawdzać, czy nie doszło do głębokiego zahamowania kościotworzenia (P1NP, osteokalcyna). Nie jestem pewna, jak to jest w przypadku osteoporozy, co 6 czy co 12 mies. - jestem teraz zbyt zmęczona, by sprawdzić. Przed rozpoczęciem leczenia należy wyleczyć zęby. Istnieje też inny lek stosowany w przypadku przerzutów do kości (i wprowadzany do leczenia osteoporozy), denosumab, to tak a propos tej skuteczności. Pozostaje jednak kwestia, jakie jest ryzyko przerzutów. Tak czy inaczej radziłabym Ci sprawdzić u siebie tę wit. D, stężenie wapnia, fosforanów we krwi, zrób densytometrię - to jest naprawdę podstawa, gdy chodzi o zdrowie kości - niewymyślna podstawa. Będziesz miała jakiś punkt wyjścia

No i co robić? Ja miałam chemię- czy to mnie dyskwalifikuje?

12 komentarzy:

  1. ostrusiu - MUSISZ pogadać z onkologiem

    OdpowiedzUsuń
  2. ...najlepiej z kilkoma :) jak co to i u nas popytam.Daj tylko znać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciężkie tematy dzisiaj przytaczasz. Myślę, że zdania odnośnie stosowania tego leku są podzielone.

    OdpowiedzUsuń
  4. tyle ci powiem, ze nie zaluj, ze mialas chemię
    mimo wszystko
    nie doradzem nic mondrego
    drąż dalej

    OdpowiedzUsuń
  5. też myślę, że trzeba drążyć i porozmawiać z kilkoma światłymi lekarzami,
    może zapytaj też na forum Dum Spiro-Spero
    moja znajoma 5 lat tylko na tamosiu i następne 5 bez żadnego wsparcia farmakologicznego - świętowałyśmy w tym roku razem :)
    medycyna idzie wciąż naprzód, to nasza nadzieja :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mogę Ci tylko powiedzieć, że chemia nie dyskwalifikuje Cię z tego leczenia. Onkolodzy coraz częściej podchodzą do "swoich" chorób jako do uleczalnych lub przewlekłych i zwracają uwagę na jakość życia po leczeniu - a więc również na to, że leczenie hormonalne może prowadzić do osteoporozy. Przy stosowaniu niektórych form leczenia wręcz zaleca się jednoczesną profilaktykę (niekiedy farmakoprofilaktykę) osteoporozy.
    Przypuszczam, że nie piszą o farmakoprewencji (ostepororozy i przerzutów) w innych sytuacjach dlatego, że stosowanie zoledronianu może być obarczone działaniami niepożądanymi, a więc jakieś realne wskazanie do ich stosowania być musi. Przypuszczam. Choćbyś dysponowała dużą wiedzą, trudno Ci będzie nabrać doświadczenia klinicznego.... więc rozmowa ze światłym onkologiem raczej niezbędna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a czy HER dodatni coś może zmieniać?

      Usuń
    2. HER może się wiązać z bardziej inwazyjnym charakterem nowotworu, nie sądzę więc, aby stanowił przeciwwskazanie. Powątpiewam, czy były prospektywne badania dotyczące skuteczności w HER(+) i HER(-). Jak się dokopię do czegoś, to dam Ci znać, ale to będzie za dwie lub cztery chwile.

      Usuń
    3. Nie wybieram się na razie nigdzie
      Choć mam pelna świadomość co znaczy her dodatni
      Poczekam nawet i pięć chwil:))

      Usuń